اشتباه رایج طراحی سایت

این روزها با وجود ابزارهای مختلفی که برای طراحی سایت وجود دارد، دیگر نباید شاهد اشتباهاتی در آن باشیم. اما همچنان راه گریزی از انواع اشتباه رایج طراحی سایت نیست. هنوز هم برخی از افراد نکات و تکنیک های طراحی را نمی دانند یا به اشتباه رعایت نمی کنند.

این موضوع می تواند وب سایت یک کسب و کار را به شدت ضعیف کند. پس اشتباهاتی که در این بخش به آنها اشاره می کنیم به خاطر بسپارید تا شما جزو طراحان پر اشتباه سایت ها نباشید.

1. مهم ترین اشتباه رایج طراحی سایت: عدم طراحی ریسپانسیو

طراحی ریسپانسیو مهم ترین ویژگی یک وب سایت در سال 2021 است؛ اما همچنان برخی از افراد وجود دارند که آن را نادیده می گیرند. طراحی ریسپانسیو یکی از معیارهای گوگل برای رتبه بندی وب سایت ها در سال های اخیر است. پس بهتر است با این اشتباه خداحافظی کرده و علاوه بر طراحی حرفه ای سایت، نرخ تبدیل بازدیدکننده به مشتری را هم با رعایت این ویژگی بالاتر ببرید.

2. خطرناک ترین اشتباه رایج طراحی سایت: صفحات 404

حتما با صفحات ریدایرکت 404 آشنا هستید. زمانی که کاربری یک آدرس مربوط به وب سایت شما را اشتباه وارد کند یا مثلا کلمه ای را جستجو کند که در وب سایت شما نباشد، به این صفحه منتقل می شود.

مقاله مرتبط: چه تفاوتی بین طراحی سایت برای موبایل و طراحی ریسپانسیو سایت وجود دارد؟

جالب است بدانید طبق یک پرسشنامه که از 3745 کاربر پرسیده شده، اکثریت قریب به اتفاق افراد با تماشای ارور 404 به راحتی دکمه بازگشت را زده و برای همیشه وب سایت را ترک می کنند. پس باید این صفحات را به گونه ای طراحی کنید که کاربر را به مقصدی که می خواهد برساند.

3. طراحی وب سایت نباید هنجارهای معمولی را بشکند!

یکی از انواع اشتباه رایج طراحی سایت که امروز تعداد آنها کم نیست، وب سایت هایی هستند که به نوعی هنجارهای طراحی را می شکنند. به عنوان مثال کاربران اینترنتی عادت دارند که تب های مربوط به دسته بندی ها در بخش بالای سایت باشد. در این بین طراحانی هستند که خلاقیت به خرج می دهند و جای این کار، تب ها یا فیلد جستجو را به شکل دیگری طراحی می کنند.

البته که خلاقیت یک ویژگی مثبت است؛ اما اگر کاربران نتوانند به راحتی نیاز خود را در وب سایت پیدا کنند، خلاقیت شما مفید نبوده است. بنابراین محدوده ای برای خلاقیت خود در نظر بگیرید و سعی نکنید طراحی های عجیب و غریب انجام دهید.

4. رایج ترین اشتباه طراحی سایت: اشتباهات مربوط به تایپوگرافی

استفاده کردن از فونت های جدید که در وب سایت های دیگر از آنها استفاده نشده باشد، واقعا وسوسه انگیز است. اما معمولا این فونت ها به جای این که ظاهر وب سایت را زینت ببخشند، اصلا قابل خواندن نیستند.

این اشتباه رایج طراحی سایت باعث می شود کاربران زیادی را از دست بدهید. زیرا کاربر در یک وب سایت به دنبال نیاز خود می گردد و زمانی که نمی تواند متنی را به درستی بخواند، بدون تعارف از خواندن آن منصرف خواهد شد.
علاوه بر فونت، فاصله بین حروف و فاصله بین پاراگراف ها و خطوط نیز باید به شکل استانداردی تنظیم شود تا چشم کاربر را آزار ندهد.

5. استفاده ضعیف از فضای سفید

فضای سفید یکی از مهم ترین بخش های هر وب سایتی محسوب می شود. این فضا دقیقا مشابه فضای منفی در طراحی ها و نقاشی ها است. زمانی که از آن به درستی استفاده کنید خوانایی مطلب بیشتر شده و کاربر می تواند مطالب را به درستی درک کند.

اما زمانی که فضای سفید مناسب نباشد، یک اشتباه رایج طراحی سایت رخ می دهد که باعث فراری دادن کاربر از وب سایت می شود! از طرف دیگر زمانی که فضای سفید بیش از اندازه استفاده شده و عناصر و المان ها از یکدیگر فاصله داشته باشند نیز با یک طراحی حرفه ای مواجه نیستیم.

6. عدم استفاده از بخش سوالات متداول یا FAQ

هر چقدر هم یک وب سایت کاملا کاربر پسند طراحی شود، باز هم سوالاتی در ذهن کاربران اینترنتی می گذرد که می خواهند به جواب سوالشان برسند. پس تمامی وب سایت ها باید بخشی را به عنوان پاسخ گویی به سوالات متداول مخاطبان خود در نظر داشته باشند.

با وجود این بخش، دیگر کاربر برای ثبت نام یا استفاده از خدمات وب سایت سردرگم نخواهد بود. این سوالات می توانند از پرسش های مربوط به نحوه تماس تلفنی و حضوری تا سیاست های حفظ حریم خصوصی و ویژگی ها و مزیت های یک کسب و کار باشند. اگر از این اشتباه رایج طراحی سایت دوری نکنید، نمی توانید اعتماد کاربران را جلب کرده و خانواده مجازی خود را بزرگ تر کنید.

7. اشتباهات مربوط به جستجو در وب سایت

بخش جستجوی وب سایت را باید یکی از مهم ترین بخش ها دانست که با توجه به نوع سایت می تواند یکی از پرکاربردترین بخش ها باشد. معمولا افراد برای این که بتوانند سریع به خواسته‌شان برسند، نیاز خود را از طریق موتور جستجوی داخلی سایت جستجو می کنند. در این بین ممکن است فیلد جستجوی وب سایت قدرت تشخیص و یافتن موارد زیر را نداشته باشد:
• اشتباهات تایپی مربوط به یک واژه
• حالت جمع شده کلمات
• خط فاصله یا نیم فاصله

• حالات مختلف یک واژه
اگر بخش موتور جستجوی وب سایت اهمیت دارد، حتما در نظر داشته باشید که بتواند کلمات مختلف را به راحتی شناسایی کرده و بهترین و مرتبط ترین نتایج را در اختیار کاربر قرار دهد.

8. یک اشتباه رایج طراحی سایت که نادیده گرفته می شود: لینک ها

شاید به نظرتان خیلی ساده باشد؛ اما وب سایت هایی هستند که کلمات لینک شده در آنها تفاوتی با کلمات دیگر ندارد. این موضوع می تواند لینک سازی ها را بی فایده کند . چرا که کاربر متوجه آن نشده و بازدیدی از صفحات دیگر سایت صورت نمی گیرد. پس حتما کلمات لینک شده باید یک رنگ متفاوت از کلمات عادی داشته باشند.

9. اندازه و مقیاس ضعیف تصاویر

تصاویر هم از مهم ترین بخش های یک وب سایت را تشکیل می دهند و کاربر را برای درک بهتر مطالب راهنمایی می کنند. اما خیلی از طراحان سایت به مقیاس و اندازه آنها توجهی ندارند. تصاویر کشیده شده با اندازه های کوچک، یک اشتباه رایج طراحی سایت هستند که باعث می شوند وب سایت کاملا غیر حرفه ای به نظر برسد. علاوه بر این اگر وب سایت از تصاویر خوب استفاده نکند نمی تواند اعتماد مخاطبان خود را جلب کند.

10. هیچ کش مرورگری برای وب سایت طراحی نشده است

در نهایت باید به کلیدی ترین اشتباه رایج طراحی سایت اشاره کنیم. بسیاری از طراحان وب سایت هیچ حافظه پنهانی برای مرورگر فعال نمی کنند. این موضوع باعث می شود هر بار که کاربر وارد وب سایت می شود، زمان زیادی را منتظر بماند. در حالی که فعال بودن حافظه کش می تواند سرعت بارگیری وب سایت را چندین برابر بیشتر کرده و تجربه کاربری بهتری بیافریند.

منبع:
https://neilpatel.com

خدمات طراحی سایت

برای اطلاع از تعرفه ها و خدمات وبسایتکس در حیطه طراحی سایت، به لینک زیر مراجعه فرمایید.

طراحی سایت