افسانه درباره هوش مصنوعی

هوش مصنوعی یا AI را باید تقلیدی از هوش انسان در ماشین ها بدانیم که مهم ترین هدف آنها ارتقای استدلال شناختی در رایانه ها است. با رسیدن به این هدف، تصمیم گیری ها با دقت بیشتر و تعصب کمتر دنبال می شود. اما نیاز ما به این هوش و بهره وری از آن، چند افسانه درباره هوش مصنوعی را خلق کرده است. هر چند این افسانه ها حقیقت ندارند؛ اما از آنجایی که اطلاعات اصولی در رابطه با این علم کم است، هر شایعه عجیب و غریبی پذیرفته می شود.

امروزه محصولات هوش مصنوعی را می توانیم در رایانه ها، گوشی های تلفن همراه و دستگاه های دیگر داشته باشیم. یک اتفاق امیدوارکننده که باعث شد AI بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد، در سال 2017 رخ داد. در این سال هوش مصنوعی نقش پررنگی در کشف یک سیاره جدید داشت که باید آن را اولین نقش مهم هوش مصنوعی در نجوم بدانیم. با این حال تصورات اشتباهی که از این علم وجود دارد ممکن است تا حد زیادی از پیشبرد آن جلوگیری کند. پس بیایید با حقیقت AI آشنا شویم.

داغ ترین افسانه درباره هوش مصنوعی: ربات ها جای انسان ها را خواهند گرفت!

این شایعه را باید یکی از بحث برانگیزترین تصورات اشتباه درباره AI دانست. این موضوع بیش از هر جا در میان کارکنان و کارمندان جوان داغ است. جالب است بدانید که طی یک آمار از CNBC/SurveyMonkey در سال 2019، 37 درصد از جوانان آمریکایی نگران بودند که هوش مصنوعی جای آنها را در محل کار بگیرد. اما حقیقت چیست؟!
انبار آمازون بیش از 200 هزار ربات دارد تا فرآیند کارها را سریع تر پیش ببرد. با این حال میزان استخدام این خرده فروش جهانی از سال 2019 به 2020 حدود 23 درصد افزایش داشته است. درست است که شرکت ها همیشه در جستجوی راه هایی برای کاهش میزان کارمندان خود بوده اند؛ با این حال همکاری بین صنعت و انسان از گذشته های بسیار دور وجود داشته و هوش مصنوعی هم از این قاعده مستثنی نیست.

بیشتر بخوانید
کلمات کلیدی LSI چیست و چگونه آنها را پیدا کنیم؟

مقاله مرتبط: هوش مصنوعی چیست و چه کاربردهایی دارد؟!

در واقع باید گفت با پیشرفت AI، نقش انسان ها از کارگزاری در صنایع مختلف تبدیل به مدیریت سیستم های هوش مصنوعی می شود. این کار با افزایش بهره وری همراه خواد بود و به معنای اتحاد بیشتر بین انسان و AI است.
این افسانه درباره هوش مصنوعی را باید این طور تصحیح کرد: هوش مصنوعی جای شما را در محل کار نمی گیرد؛ بلکه نحوه فعالیت شما در محل کار را تغییر می دهد.

هوش مصنوعی جهان را از آن خود می کند!

این تصور اشتباه از هوش مصنوعی باز هم به رقابت بین انسان و ماشین بر می گردد. هر چند که متخصصان و دانشمندان برجسته این علوم از خطرات و ریسک های هوش مصنوعی صحبت کرده اند؛ اما ما چقدر می توانیم دیدگاه آنها را درک کنیم؟
طراحی هوش مصنوعی که باهوش تر از انسان باشد، یکی از موضوعات چالش برانگیز امروزی است. امثال استفان هاوکینگ و نیک بیلتون معتقد هستند که در آینده ای نه چندان دور، هوش مصنوعی از کنترل انسان خارج می شود. این موضوع را بارها در فیلم های علمی و تخیلی که به جنگ آخرالزمانی انسان و ربات ها می پردازند هم دیده ایم.
اما یک استدلال مقابل این نظرات قرار می گیرد که از زبان ایلان ماسک (مدیرعامل تسلا) بیان شده است. ایلان ماسک هوش مصنوعی را مانند یک دیو تشبیه کرده که تنها زمانی کنترل آن را دستمان خارج می شود که کاری احمقانه انجام دهیم. در واقع این موضوع بستگی به کنجکاوی انسان دارد و اینکه چقدر در مسیری که از کنترل آن مطمئن نیست، پا می گذارد.

بیشتر بخوانید
هوش مصنوعی گوگل، آن را شطرنج باز می کند!

هر چند که هوش مصنوعی را باید مظهر کارایی و دقت دانست، اما این ماشین ها نمی توانند به سطح شهود و احساسات انسانی برسند. از طرف دیگر این سیستم ها هنوز آنقدر کارایی بالایی ندارند و در صنایع مختلف مرتکب اشتباهات فاحشی شده اند؛ بنابراین مسیری طولانی برای تکامل این سیستم ها در پیش است.

هوش مصنوعی فوق بشری می شود!

یک افسانه درباره هوش مصنوعی وجود دارد که بعد از اکران فیلم The Machine در سال 2014 پر رنگ تر شد. طبق این شایعات، تصور می شود که ماشین ها به سطح بالایی از هوش هیجانی دست پیدا می کنند و فوق بشری می شوند؛ اما این تصورات اشتباه هستند.
واضح است که هوش مصنوعی در روند تصمیم گیری های مربوط به هوش تجاری، نجوم، داروسازی و علوم دیگر تاثیر گذاشته؛ اما هر چقدر هم که یک ماشین را به خوبی آموزش دهند، نمی تواند خودش فکر کند!

این یک محدودیت بزرگ هوش مصنوعی است که زمان زیادی برای از بین بردن آن باید تلاش کرد و شاید حتی هیچ گاه به این مرحله نرسد. در واقع اکثر فرآیندهایی که هوش مصنوعی در آنها دخیل است، در نهایت توسط انسان تصمیم گیری می شوند. بینش منطقی تر این است که هوش مصنوعی را خدمت گزار مدرن انسان ها معرفی کنیم که دقت و کارایی بالاتری دارد؛ نه اینکه هوشمندتر از انسان باشد.

هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی مترادف یکدیگر هستند

یک افسانه درباره هوش مصنوعی یا بهتر بگوییم یک اشتباه در این علوم دیده می شود و آن هم معادل سازی AI و یادگیری ماشینی است. هر چند این دو به هم مرتبط هستند اما یکسان نیستند.

بیشتر بخوانید
نقش هوش مصنوعی در گوگل و تغییرات آن

یادگیری ماشینی فرآیندی است که به موجب آن یک ماشین بر اساس اطلاعاتی که قبلا دریافت کرده، از طریق تجربه کردن یاد می گیرد. از طرف دیگر هوش مصنوعی شامل همه فرآیندها از جمله یادگیری ماشینی است که محصولی را که امروزه می شناسیم به وجود آورده است.

ربات ها تنها محصولات هوش مصنوعی هستند

هر بار که کلمه هوش مصنوعی را می شنویم بی اختیار به یاد ربات ها می افتیم. با این حال AI در بسیاری از حوزه های فناوری کاربرد دارد و فراتر از مفهوم رباتیک، به کار گرفته می شود. به عنوان مثال سیستم های تشخیص چهره و اثر انگشت که در گوشی های تلفن همراه از آنها استفاده می کنید، نمونه هوش مصنوعی هستند. ابزارها و وسایل خانه هوشمند هم همگی به هوش مصنوعی مجهزند.
از آنجایی که اصطلاح رباتیک به معنای ماشین هایی که می توانند به طور خودکار کارهای خاص فیزیکی و پیچیده ای را انجام دهند، است؛ گاهی از اصطلاح رباتیک و هوش مصنوعی به جای یکدیگر استفاده می شود. این یک افسانه درباره هوش مصنوعی است که ربات را با AI یکسان می دانند.
اما قرار نیست تمام ربات ها به هوش مصنوعی مجهز باشند. AI فقط زمانی که روی ربات تعبیه شده باشد، می تواند روی نحوه کار آن تاثیر بگذارد. در حالی که ربات ها بدون وجود هوش مصنوعی هم می توانند عملکرد مفید داشته باشند.

منبع:
https://www.makeuseof.com

خدمات طراحی سایت

برای اطلاع از تعرفه ها و خدمات وبسایتکس در حیطه طراحی سایت، به لینک زیر مراجعه فرمایید.

طراحی سایت