ترفند بازاریابی

تا به حال فکر کردید که چرا با شنیدن عبارت «Just Do It» یا انجامش بده، اولین چیزی که به ذهنتان می رسد برند نایک است؟! این شعاری که کمپانی نایکی از آن استفاده می کند یکی از معروف ترین شعارهای تجاری در دنیای بازاریابی است که برای تمام مخاطبان این برند در سرتاسر جهان آشناست.

این کمپانی با به کارگیری ترفند بازاریابی مخصوص به خودش در حوزه ورزش در کنار ایده های تازه و نوآوری های خلاقانه، به یکی از موفق ترین کمپانی ها تبدیل شد. نایک هیچ وقت از حرکت نایستاده و حتی سرعت خودش را در دنیای بازاریابی کم نکرده است.
در این بخش می خواهیم 5 درس از ترفندهایی بازاریابی که این کمپانی به کار گرفته را با شما در میان بگذاریم. پس همراه ما باشید تا چشم انداز دقیق تری برای موفقیت در بازاریابی تنظیم کنید.

1. مهم ترین ترفند بازاریابی نایک: هیچ وقت از رسانه های اجتماعی دور نشو!

جالب است بدانید که این کمپانی بزرگ با این که مخاطبان چند صد میلیونی در سر تا سر جهان دارد، همچنان به حضور خود در رسانه های اجتماعی ادامه داده و برای آن برنامه های متنوعی دارد.
صفحه اینستاگرام نایکی با 170 میلیون فالوور و صفحه توییتر این کمپانی با بیش از 8.5 میلیون فالوور، الهام بخش بسیاری از مصرف کنندگان است. نایکی با طراحی و تولید پست های سرگرم کننده و جالب توانسته جمعیت مخاطبان خود را بیشتر و بیشتر کند.
جالب است بدانید که در تمام شبکه های اجتماعی کاربران می توانند با استفاده از تگ نایکی صدای خود را به گوش این برند برسانند. این کمپانی نسبت به شکایات و نارضایتی های مخاطبانش حساس بوده و آنها را در سریع ترین زمان ممکن پاسخ می دهد.

این کمپانی علاوه بر این که یک حساب کاربری کلی و اصلی دارد، حساب های کاربری کوچک تری مثل nikewomen، nikegolf و nikefootball را هم راه اندازی کرده تا محتواهایی مخصوص مخاطبان خاص خود تولید کند.

2. دومین ترفند بازاریابی نایک: تا توانی دلی به دست آور!

یکی از ویژگی های منحصر به فرد محصولات این کمپانی این است که هر گروهی از افراد، امکان استفاده از محصولات آنها را دارند. در واقع نایکی برای کوچک ترین گروه مخاطبان خود هم فکر می کند و محصولات مختص به آنها را در اختیارشان قرار می دهد.
نایکی ماموریت خود را این گونه تعریف کرده است: «پیشرو در پیشبرد طراحی محصول برای مخاطبان متنوع»
یکی از جدیدترین محصولات این کمپانی کفش کتانی Nike GO FlyEase است. این کفش به گونه ای طراحی شده که برای پوشیدن آن نیاز به کمک گرفتن از دست نباشد. حدس می زنید این کفش برای چه گروهی از مخاطبان طراحی شده باشد؟! برای والدینی که کودکان خردسال دارند و مجبور هستند کودکانشان را همیشه در بغل بگیرند.

ترفند بازاریابی نایکی به همین جا ختم نمی شود. این کمپانی با طراحی مسابقه، تبلیغات و پست های خلاقانه در شبکه های اجتماعی نشان می دهد که به گروه بزرگ تری از مخاطبان معمولی و نرمال خود فکر می کند.

3. یک نصیحت از زبان نایکی: با افراد مشهور همکاری کن!

در هر حوزه ای که کسب و کار اینترنتی یا فیزیکی خود را راه اندازی کرده باشید، افراد مشهوری وجود دارند. اینفلوئنسر مارکتینگ نامی است که بسیاری از متخصصان برای همکاری برندها با اینفلوئنسرها یا افراد مشهور هر کسب و کار به کار می برند.
نایک با ورزشکاران شناخته شده ای مثل مایکل جردن و ماریا شاراپووا و اینفلوئنسرهایی مانند کانیه وست و تراویس اسکات همکاری کرد تا نام خود را به گوش مخاطبانش در سرتاسر دنیا برساند.
کانیه وست در همکاری با نایکی یک خط تولید کفش با نام Nike Air Yeezy در سال 2009 راه اندازی کرد. این اولین همکاری نایکی با فردی غیر ورزشکار بود. جالب این که این کفش ها به سرعت محبوب شدند و توسط افرادی مشهور دیگری مانند Jay Z هم تبلیغ شد.

مایکل جردن هم خط تولید کفش های مخصوص به خودش را با نام Nike Air Jordan داشت که یکی از معروف ترین معاملات تجاری در دنیای بازاریایی بود.
ترفند بازاریابی نایکی به این صورت است که فقط به سراغ ورزشکاران نرفته، بلکه با همکاری اینفلوئنسرها توانسته مارک خود را تبدیل به یک محصول مصرفی برای هر نوع قشری کند.

4. نایک به جای محصولات، ورزشکاران را هدف قرار داد!

در دنیای امروزه تعریف و تمجید از محصولات به مذاق هیچ مخاطبی خوش نمی آید. کمپانی نایکی این نکته را دریافته و اگر به پست های اینستاگرامی آنها نگاه کنید، می بینید که به ندرت از محصولات خودشان صحبت می کنند.

تمرکز این کمپانی روی ورزشکاران، یعنی مخاطب هدف اصلی خودشان است. این برند به کمک ورزشکاران داستان خود را روایت می کند. محصولات نایکی که در فیلم ها و تصاویر توسط ورزشکاران استفاده می شوند، بهترین شیوه تبلیغات داستانی هستند.
این محصولات در یک روایت داستانی از ورزشکار به داستان دراماتیک ورزشکار گره می خورند و این گونه است که تارهای قلبی مخاطبان را در مشت خود می گیرند!

5. برای رسیدن به موفقیت نباید «پایداری» را فراموش کرد

ترفند بازاریابی دیگری که نایکی به کار گرفته، پایداری است. این کمپانی در سال 2009 «ائتلاف پوشاک پایدار» یا SAC را راه اندازی کرد تا با همکاری فروشندگان و تامین کنندگان کالا، نقش بیشتری در کاهش اثرات مخرب زیست محیطی داشته باشد.

با گذشت زمان یک نتیجه نهایی روشن شد: توسعه پایدار، کلید موفقیت است!
مخاطبان برای پایداری زیست محیطی ارزش زیادی قائل هستند و ترجیح می دهند مارک هایی را برای استفاده انتخاب کنند که با مصرف آب و سموم شیمیایی کمتر، دست به تولید محصولات می زنند.

استراتژی های بازاریابی را از بزرگ ترین برندهای دنیا بیاموزید!

استراتژی بازاریابی وابستگی مستقیم به جایگاه تجارت داشته و نقش اصلی شکست یا موفقیت یک برند را بازی می کند. استفاده از ترفند بازاریابی موفق می تواند یک تجارت و کسب و کار خانگی را بزرگ و بزرگ تر کند. در مقابل استراتژی بازاریابی ناکارآمد فقط شما را زیر بدهی های کلان خفه می کند و مشتریان را پس می زند.
برای این که بتوانید در پیشبرد کسب و کار خودتان موفق عمل کنید، استراتژی های بازاریابی کمپانی های بزرگی مثل نایکی را دنبال کنید. تلاش های این کمپانی در زمینه بازاریابی همیشه نوآورانه، جدید و موثر بوده است و شما برای موفقیت تجارت خود فقط باید انجامش دهید یا «Just Do It»!

منبع:
https://www.entrepreneur.com

مقاله مرتبط: فیچر اسنیپت (Featured Snippet) چیست و چه نقشی در سئو دارد؟

خدمات طراحی سایت

برای اطلاع از تعرفه ها و خدمات وبسایتکس در حیطه طراحی سایت، به لینک زیر مراجعه فرمایید.

طراحی سایت