الگوهای-طراحی-UI

این روزها با وجود هزاران منبع عالی و کامل که برای طراحی رابط کاربری وجود دارد، کمتر کسی الگوهای طراحی UI را از صفر شروع می کند. مگر اینکه محور زمان در دنیای او بی معنا باشد!
کسی که برای زمانش ارزش قائل است، به دنبال اختراع دوباره و چندباره چرخ نمی رود! قطعا این مثال را شما هم شنیده اید. این مثال را می توان به هر حوزه ای تعمیم داد؛ با وجود وب سایت هایی که الگوهای طراحی رابط کاربری را در اختیار ما می گذارند، چرا باید از نقطه صفر شروع کنیم؟!

اگر شما هم به فکر اختراع دوباره چرخ نیستید، این مقاله برای شماست. در این بخش لیستی از 10 وب سایت عالی برای طراحی الگوهای رابط کاربری را گردآوری کرده ایم. بیشتر این وب سایت ها رایگان هستند؛ اما ممکن است برخی از آنها برای دسته ای از امکانات نیاز به پرداخت هزینه داشته باشند. همراه ما باشید تا بتوانید برای خود زمان بخرید!

1. الگوهای طراحی UI در UI – Patterns

UI Patterns یکی از وب سایت های پیشرو در زمینه طراحی رابط کاربری است. در این وب سایت به مجموعه کاملی از مقالات دسترسی دارید که دانش شما را در رابطه با طراحی UI بیشتر می کند. همچنین می توانید طراحی الگوهای مورد نیاز خود را پیدا کنید و آنهایی را که دوست دارید در یک گروه قرار دهید.

2. الگوهای طراحی UI از نوع تعاملی در WELIE

WELIE شاید بهترین منبع برای الگوهای رابط کاربری نباشد، اما طراحی های تعاملی فوق العاده ای دارد که می توانید از آنها استفاده کنید. این طراحی های تعاملی در این وب سایت گروه بندی شده اند تا دسترسی شما به آنها ساده تر باشد.

3. بزرگترین منبع الگوهای طراحی UI : Pattern Tap

Pattern Tap نزدیک به 10 هزار مجموعه رابط کاربری دارد که آن را به یکی از بزرگ ترین منابع برای دوست داران UI دیزاین تبدیل می کند. در این وب سایت یک منوی کشویی طراحی شده تا هر آنچه که نیاز داشته باشید به راحتی پیدا کنید.

4. خوب، بد، زشت با UI Scraps

UI Scraps یک وبلاگ عالی برای بررسی طراحی الگوهای رابط کاربری از زشت تا بهترین است. این بلاگ رابط های کاربری را به شکل کلی بررسی کرده و سپس الگوهای استفاده شده در آن را بررسی می کند. در این منبع از UI های عالی تا کارهای افتضاح را پیدا خواهید کرد که نقد می شوند. بنابراین دید خوبی به شما می دهد که چرا بعضی از رابط های کاربری آن طور که انتظار دارید، کار نمی کنند.

5. بررسی رابط کاربری با مرورگر در Pattern Browser

مقاله مرتبط: معرفی ابزار طراحی سایت رایگان مایکروسافت

Pattern Browser همان طور که از نامش پیداست، به شما اجازه می دهد بین الگوهای طراحی UI در مرورگر خود جابجا شوید. شاید نتوانید تعداد زیادی از الگوهای طراحی رابط کاربری را در آن نسبت به منابع بزرگ دیگر پیدا کنید؛ با این حال منبع خوبی محسوب می شود و می تواند مفید باشد.

6. منبع بزرگ UI در User Interface Engineering

UIE یک منبع فوق العاده از انواع الگوهای طراحی رابط کاربری است که می توان در آن از شیر مرغ تا جون آدمیزاد را پیدا کرد! نظرات کاربران وب سایت هم کمک بسیاری به شما می کند.

7. کتابخانه UI در Design Snips

Design Snips یک کتابخانه گرافیکی کامل از الگوهای طراحی UI است که می توانید در میان مجموعه های آن قدم مجازی زده و مواردی را که نیاز دارید برای خود بردارید.

8. تهیه مواد اولیه رابط کاربری از NPM

NPM یک مجموعه زیبا و جامع از هر آن چیزی است که برای راه اندازی وب سایت خود به آن نیاز دارید. مواد اولیه پخت وب سایت خود را از این منبع بردارید! این وب سایت یک منبع عالی برای ایده گرفتن از الگوهای بسیاری است که در خود جای داده است.

9. حرفه ای ها از Elements of Design حرف می زنند!

Elements of Design مجموعه ای از عناصر طراحی رابط کاربری را در خود دارد. البته الگوهای طراحی UI در این مجموعه شاید برای افراد تازه کار مناسب نباشد؛ اما برای افراد حرفه ای می توانند مفید واقع شوند.

10. رابط های کاربری جذاب در Web Design Practices

Web Design Practices یک وب سایت قدیمی در زمینه طراحی محسوب می شود. البته بشتر عناصر طراحی در این وب سایت مدت ها است که به روز رسانی نشده اند؛ با این حال باز هم با گشت و گذار از میان عناصر موجود در آن می توانید الگوهای مفیدی برای طراحی رابط کاربری را پیدا کنید.

برای شناخت الگوهای طراحی UI به چه اطلاعاتی نیاز داریم؟!

منابعی که در این بخش در اختیار شما گذاشتیم برای الهام گرفتن و بررسی رابط های کاربری خوب و بد مناسب هستند. اما پیش از طراحی UI و UX باید دانش خود را در زمینه های مختلفی بالا برده باشید تا طراحی شما نتیجه بخش باشد.

در این زمینه فقط دانش طراحی سایت کافی نخواهد بود. برای این که بدانید المان ها را چگونه طراحی کرده و در چه جایگاه هایی با چه عملکردهایی قرار دهید، باید با روانشناسی کاربر آشنا باشید. شناخت پرسونا و روانشناسی کاربران هدف، می تواند در طراحی UI مفید باشد. همچنین لازم است موارد دیگری نظیر سفر مشتری، ادراک تصویری، اصول روانشناسی، کاربردپذیری، الگوهای مختلف طراحی، جریان تجربه کاربری، انتخاب فونت ها و علائم بصری و بسیاری از موارد دیگر را یاد بگیرید. این نکته ها به شما کمک می کنند تا رابط کاربری بهتری را طراحی نمایید.

شما از چه منابعی برای طراحی رابط کاربری استفاده می کنید؟!

با پیشرفت تکنولوژی و ترکیب دانش های مختلف با یکدیگر، امروزه طراحی UI و راه اندازی وب سایت کاربر پسند به سادگی گذشته نخواهد بود. وب سایت های بسیاری راه اندازی می شوند که اصول اولیه مشتری مداری در آنها به چشم نمی خورد. این وب سایت ها فقط می توانند تعداد محدودی از کاربران اینترنتی را پاسخگو باشند.
در طرف مقابل در صورتی که از علوم مختلف به شکل یکپارچه برای ورود به تجارت الکترونیک استفاده شود، نتیجه درخشان خواهد بود. الگوهای طراحی UI هم از این قاعده مستثنی نیست. برای طراحی یک رابط کاربری فوق العاده باید علاوه بر دانش طراحی، ترندهای روز دنیا را دنبال کرده و اطلاعات خود را در زمینه روانشناسی، شناخت پرسونا و فروش بالا ببرید. تمامی این موارد می تواند روی کاربر پسند بودن طراحی شما تاثیر بسزایی داشته باشد.
شما از چه منابعی برای الهام گرفتن طراحی UI/UX استفاده می کنید؟! آیا استفاده از این منابع می تواند ایده خوبی باشد یا به نظر شما برای طراحی هر وب سایت باید از صفر شرو ع کرد؟! نظرات خود را در بخش دیدگاه ها برای ما بنویسید.
منبع
interaction-design

خدمات طراحی سایت

برای اطلاع از تعرفه ها و خدمات وبسایتکس در حیطه طراحی سایت، به لینک زیر مراجعه فرمایید.

طراحی سایت