اگر نگاهی به تبلیغات شرکت های بزرگ خودروسازی بیندازید، واژه «ریسپانسیو» یا پاسخگو را زیاد می بینید. ترمزهای ریسپانسیو یا فرمان های ریسپانسیو، تکنولوژی هایی هستند که شرکت های خودروسازی به کار می برند تا اتومبیل بتواند به نوعی انتظار و نیاز راننده را تشخیص داده و به آن پاسخ دهد. طراحی وب سایت ریسپانسیو هم با همین هدف دنبال می شود؛ اینکه شما نیاز کاربر را بشناسید و به آن پاسخ دهید.

طراحی ریسپانسیو یک هدف کلی را دنبال می کند؛ اینکه کاربر یا مخاطب شما در زمان استفاده از پلتفرم های مختلف مثل رایانه، لپ تاپ، گوشی تلفن همراه یا تبلت، بهترین تجربه را داشته باشد. از آنجایی که محتوای شما روی صفحات نمایشگر مختلف به نمایش درمی آید، باید آن را به شکل خودکار متناسب با نمایشگرهای مختلف ارائه دهید.

در این بخش می خواهیم مفهوم ریسپانسیو بودن وب سایت را دقیق تر بررسی کنیم و ترفندهایی را به شما آموزش دهیم که مطمئن شوید سایت شما بهترین تجربه کاربری را در هر پلتفرمی در اختیار مخاطبانتان می گذارد. همراه ما باشید.

طراحی وب سایت ریسپانسیو چیست و چه اهمیتی دارد؟!

اگر سفری به تاریخ تکنولوژی داشته باشیم متوجه می شویم در 15 سال گذشته افراد تنها از طریق رایانه های شخصی و مانیتورهای بزرگ به گشت و گذار در وب می پرداختند. اما امروزه گزینه های بیشتری برای آنها وجود دارد. پس باید این گزینه ها را شناخت تا بتوان تجربه کاربری لذت بخشی را برای افراد ایجاد کرد.

هدف از ریسپانسیو بودن سایت این است که بهترین تجربه کاربری را در هر دستگاهی ایجاد کند. به همین دلیل ممکن است شما برخی از محتواها یا بخش های مختلف وب سایت خود را از نمایشگرهای تلفن همراه حذف کرده یا در پیمایش آنها تفاوت ایجاد کنید. یک طراحی ریسپانسیو به هدف پیمایش ساده، تغییر نسبت ها و بزرگنمایی و مهم تر از همه از بین بردن سردرگمی کاربر اتفاق می افتد.

اما شاید هنوز متوجه چرایی طراحی وب سایت ریسپانسیو نشده باشید. این طراحی به نوعی تضمین کننده طول عمر کسب و کار آنلاین شماست. چرا؟!

تصور کنید زمانی که مشتری به فروشگاه شما می آید به او سلام کنید و یک نوشیدنی گرم در اختیارش بگذارید و از او بپرسید چگونه می توانید به او کمک کنید. تمام این موارد تجربه خرید را لذت بخش می کند و باعث بازگشت دوباره و چندباره مشتری می شود.

در دنیای کسب و کارهای آنلاین هم این اصل برقرار است. اگر بارگیری وب سایت شما طولانی باشد، بخش های مختلف به درستی در دستگاه کاربر نشان داده نشوند یا کاربر را سردرگم کنند، احتمال بازگشت مجدد او صفر خواهد بود. در ضمن الگوریتم های گوگل هم ریسپانسیو بودن وب سایت ها را برای رتبه بندی بهتر در نظر می گیرند. در واقع سایت هایی که طراحی ریسپانسیو داشته باشند در لیست نتایج گوگل، بالاتر خواهند بود.

مقاله مرتبط: راه اندازی و طراحی سایت های اینترنتی و اصول آن

چگونه طراحی وب سایت ریسپانسیو را انجام دهیم؟!

حال که به اهمیت طراحی وب سایت ریسپانسیو پی بردید، باید ببینیم چگونه می توان به این وب سایت کاربرپسند رسید. در ادامه 5 تکنیک موثر برای ریسپانسیو کردن سایت را برای شما آورده ایم.

1.     جدول بندی عناصر از نوع fluid grid

در گذشته وب سایت ها براساس مقیاس پیکسل طراحی می شدند؛ اما امروزه جدول بندی روان fluid یکی از حیاتی ترین عناصر برای طراحی سایت ریسپانسیو است.

جدول بندی fluid grid مقیاس پذیر بوده و با داشتن انعطاف پذیری بالا می تواند عناصر مختلف سایت شما را در نمایشگرهای گوناگون در فاصله مناسبی از هم قرار دهد. در واقع با استفاده از این جدول بندی، عناصر سایت شما سایز مشخصی ندارند؛ بلکه با توجه به اندازه صفحه متناسب می شوند. با اصلاح CSS وب سایت و سایر کدها می توانید قوانینی برای این سیستم جدول بندی تنظیم کنید.

2.     صفحات لمسی را در نظر داشته باشید

این روزها صفحات لمسی دیگر به موبایل و تبلت محدود نمی شود؛ بسیاری از لپ تاپ ها هم به نمایشگرهای لمسی مجهز شده اند. بنابراین باید برای طراحی منوها توجه بیشتری داشته باشید. شاید طراحی یک منو کوچک که تنها نشانگر موس امکان ضربه زدن روی آن را دارد، برای نمایشگرهای بزرگ لمسی فکر خوبی نباشد.

اگر می خواهید با تکنولوژی پیش بروید و طراحی وب سایت ریسپانسیو باشد، باید منوها و به خصوص دکمه های مختلف را کمی بزرگ تر کنید تا افراد در زمان استفاده لمسی در نمایشگرهای بزرگ تر هم دچار چالشی نشوند.

3.     برای نمایشگرهای کوچک دوباره تصمیم بگیرید

وقتی صحبت از ریسپانسیو بودن سایت می کنیم به این معنا نیست که تمام عناصر موجود در وب سایت شما باید در نمایشگرهای کوچک تر هم دیده شوند؛ دقیقا برعکس! شما باید برای نمایشگرهای کوچک دوباره تصمیم گیری کنید تا بهترین تجربه کاربری را در اختیار افراد بگذارید.

قرار نیست هر آنچه روی نمایشگر لپ تاپی سایت شما دیده می شود، روی نمایشگر موبایل هم وجود داشته باشد. در نمایشگرهای کوچک معمولا منوهای کشویی یا گزینه های پیمایشگر به دکمه تبدیل می شوند که نیاز به ضربه دارد.

می توانید با اصلاح CSS وب سایت و سایر کدها، قوانینی را برای درج یا کنار گذاشتن عناصر خاص تعیین کنید. ممکن است این تنظیمات زمان بر باشند، اما بازدیدکنندگان شما کاملا از آن استقبال خواهند کرد!

4.     تصاویر را فراموش نکنید

اندازه تصاویر یکی از بزرگ ترین چالش ها در زمان طراحی وب سایت ریسپانسیو است. برای متناسب کردن ابعاد تصاویر بهتر است آن را به کمک CSS وب سایت خود تنظیم کنید تا عملکرد تصویر در صفحات نمایشگر مختلف، تعیین شود.

برای اعمال تغییرات در تصاویر، اولویت محتوای متنی یا تصویر را در هر صفحه برای خود مشخص کنید تا تناسبات به خوبی برقرار شوند.

5.     یک لی اوت یا طرح از پیش آماده را امتحان کنید

اگر در زمینه طراحی سایت تازه کار هستید و چم و خم ریسپانسیو کردن وب سایت را نمی دانید، طرح های از پیش آماده وجود دارند. لی اوت های آماده کمی تقلب به شما می رسانند تا سایت ریسپانسیو داشته باشید! البته امکان تغییر گرافیک ها، رنگ ها و محتواها در این طرح ها وجود دارد.

اگر از وردپرس استفاده می کنید لی اوت های رایگان و پولی بسیاری وجود دارند که می توانند به شما کمک کنند.

با طراحی وب سایت ریسپانسیو همیشه پاسخگو باشید!

طراحی سایت به شکل ریسپانسیو نیاز به پیشینه قوی در زمینه طراحی سایت دارد. بنابراین اگر در این زمینه اطلاعات زیادی ندارید، بهتر است به یک فرد متخصص برای طراحی اعتماد کنید. ریسپانسیو بودن وب سایت یک اولویت زودگذر نیست که آن را سرسری رد کنید؛ بلکه یک استراتژی طولانی مدت است که می تواند روی جذب مشتری و رتبه بندی سایت شما تاثیر بگذارد.

اگر طراحی سایت شما ریسپانسیو باشد، دیگر نگران نسل جدید تکنولوژی ها و صفحات نمایشگر نخواهید بود؛ چرا که مخاطب شما در هر گجتی بهترین تجربه کاربری را خواهد داشت. پس تا دیر نشده فکری به حال پاسخگویی سایت خود کنید!

منبع

https://www.webfx.com/web-design/make-website-responsive.html

سفارش طراحی وب سایت ریسپانسیو

برای اطلاع از تعرفه ها و خدمات وبسایتکس در حیطه طراحی وب سایت ریسپانسیو، به لینک زیر مراجعه فرمایید.

طراحی سایت